۱۳۸۹ فروردین ۲۳, دوشنبه

گفتگو درباره رابطه باز(آزاد)


مریم: هیچ الگوی خاصی برای رابطه ی سالم وجود ندارد و مهم ترین چیز این است که با احساساتمان صادق باشیم و امنیت را در مقابل آزادی قرار ندهیم.

امیر: تعهد در رابطه ی دو نفره به عمق گرفتن رابطه کمک می کند و یک احساس آرامشی به انسان می دهد که در دیگر انواع رابطه وجود ندارد.

مستانه: من به عنوان کسی که هم رابطه ی متعهدانه و هم رابطه ی آزاد رو تجربه کردم فکر می کنم که هر کسی در شرایطی و با هر آدمی ممکنه که یک نوع رابطه ای رو ترجیح بده. ازش لذت ببره یا آسیب ببینه. این به خیلی چیزا بستگی داره. اما به طور کلی با نیازهای اولیه «آبراهام مازلو» موافقم. خودم و شاید اکثر آدمها با هر نوع گرایشی، به امنیت و احساس تعلق احتیاج داریم که با رابطه ی آزاد اتفاق نمی افته..

همزاد: رابطه ی باز به طور بالقوه این قابلیت را دارد که صمیمیت و عمق بیشتری داشته باشد. آزاد گذاشتن طرف مقابل در برقراری رابطه با آدم های جدید این امکان را فراهم می کند که دو طرف پیوسته رابطه شان را بازبینی کنند و آن را شاداب و تازه نگه دارند.

امیر2: مشکل از جایی آغاز می شود که رابطه ی باز به عنوان آلترناتیو رابطه ی دونفره ی متعهد مطرح می شود. به نظر من هر کدام از اشکال رابطه به خودی خود خوب یا بد نیست و هر کدام در جایگاه خود پذیرفتنی است و به انتخاب فردی بستگی دارد.

سمیرا: رابطه ی باز اگر امکان شکل گیری دو نفره آن وجود داشته باشد ، به دلیل اینکه کسی خودش را در این رابطه محدود نمی کند و از ایده آل هایش فاصله نمی گیرد ، حالت بهتر و تکامل یافته تر از یک رابطه کلاسیک است ، اما به دلیل اینکه این رابطه در فرهنگ ما بسیار نو پا است ، به وجود آمدن این رابطه خیلی دور از ذهن است .

بهراد: با این که ایده ی رابطه ی باز در نگاه اول بسیار جذاب به نظر می رسد ولی در عمل مسائل آن طور که طرفداران این ایده ادعا می کنند پیش نخواهد رفت. طرفین یک احساس استرس و ناامنی دائمی خواهند بهتر داشت و این استرس الزاما موجب پویایی و بهتر شدن رابطه نخواهد شد

رهام: رابطه ی باز رابطه ای پیشرو است که الزامن طرفین رابطه به سمت پیشرفت در شخصیت و صداقت (هم با خود و هم با پارتنر خود) خواهند رفت و احساسات خود را کشف می کنند.

فرناز و مرجان: بهایی که بابت به دست آوردن تجربیات با افراد تازه می پردازیم ارزش از دست دادن یک رابطه ی ساخته شده با تعهد را که همراه با آرامش و اطمینان خاطر است ندارد. اگر رابطه ای ساختاری از انرژی، روح و خواسته های دو طرف باشد، دیگر نیازی به تحمل غیر نیست.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر